Paljenje mirišljavih sveća ima značajan uticaj na kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru, što može da bude štetnije po pluća ljudi od pasivnog udisanja duvanskog dima, otkriva nova studija irskih istraživača.
Osim ugljen-monoksida, koji predstavlja produkt svakog sagorevanja, u dimu zapaljene sveće se nalazi složena mešavina hemikalija i čestica, uključujući toksične gasove poput sumpor-dioksida i azotnih oksida.
Tokom sagorevanja, mirišljave sveće, kao i mirišljavi štapići takođe mogu da proizvedu isparljiva organska jedinjenja.
Udisanje ovih supstanci može da izazove kašalj, kijanje, iritaciju očiju i može da pogorša simptome astme.
Ali, dugoročno, ovo zagađenje u zatvorenom prostoru takođe može da poveća rizik od srčanih oboljenja, raka pluća i hroničnog bronhitisa, upozoravaju istraživači sa Univerzitetskog koledža Kork i Univerziteta u Galveju u Irskoj.
Istraživači su merili kvalitet vazduha u 14 domova u Galveju u Irskoj, i to 24 sata pre i 24 sata nakon što su ukućani palili mirišljave sveće.
U svakoj kući istraživači su merili koncentracije pet zagađivača, uključujući ugljen-dioksid i PM2,5 čestice, kao i temperaturu i vlažnost prostorija.
Rezultati su otkrili da paljenje sveća i pušenje cigareta u zatvorenom prostoru znatno utiče na kvalitet vazduha, povećavajući nivo PM2,5 čestica („fine čestice“) i ugljen-dioksida.
Poređenja radi, studija je takođe otkrila da, ako se pali jednak broj cigareta i mirisnih štapića, mirisni štapići proizvode oko četiri puta više „finih čestica“ nego što stvaraju cigarete.
Zapaljene mirisne sveće mogu dovesti do povećanja koncentracije PM 2,5 čestica, koje mogu izazvati oštećenje pluća kada se udahnu, do 15 puta veće od granica koje je propisala Svetska zdravstvena organizacija, piše Blic.rs.
Šta su PM čestice i kako utiču na zdravlje ljudi?
PM čestice. nazivaju se i fine čestice. To su atmosferske čestice koje imaju prečnik manji od 2,5 mikrometara, što je oko 3 odsto prečnika ljudske dlake. Ove sićušne čestice dolaze iz različitih izvora kao što su strujna postrojenja, toplane, individualna ložišta, motorna vozila, šumski požari, vulkanske erupcije…
PM 2,5 čestice, koje su u vazduhu nevidljive golim okom, mogu da prodru duboko u pluća i uđu u krvotok, izazivajući upalu koja pak može da pokrene genetske mutacije.
Istraživanja su pokazala tesnu vezu između izlaganja „finim česticama“ i prevremene smrti od kardiovaskularnih bolesti i bolesti pluća.
PM 2,5 čestice su takođe poznate po sposobnosti da izazovu ili pogoršaju hronična oboljenja kao što su astma, srčani napad, bronhitis i ostale respiratorne probleme.
Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) 2013. godine svrstala je čestice PM 2,5 u prvu kancerogenu grupu, zbog naučnih dokaza koji ukazuju na vezu ovih čestica sa rakom pluća.
Paljenje mirisnih sveća u malim kupatilima ili spavaćim sobama izlaže stanare višoj koncentraciji zagađivača, pokazalo je istraživanje.
U slabo provetrenim prostorijama, istraživači su otkrili da postoje veće koncentracije zagađivača poput formaldehida, bezbojne hemikalije jakog mirisa, na nivoima koji mogu izazvati iritaciju gornjih disajnih puteva.
U stvari, mirisne sveće mogu da proizvedu više „finih čestica“ u odnosu na uobičajene sveće bez mirisa.
Azotni oksidi — koji se emituju iz automobila — jesu glavni zagađivač koji proizvode i mirišljave sveće i mogu oštetiti pluća i disajne puteve.
Većina proizvedenih sveća napravljena je od parafinskog voska, što je nusprodukt u procesu rafinisanja nafte.
Prilikom sagorevanja, mirišljave sveće oslobađaju kancerogene supstance toluen i benzen.
Čak i neka od organskih jedinjenja koja emituju mirišljave sveće i štapići, kao što su benzol, ftalati i formaldehid, mogu izazvati rak, prema Američkom udruženju za pluća.
Kratkoročno, pokazalo se da izloženost ovim zagađivačima smanjuje kognitivne funkcije, dok je hronična izloženost dimu tamjana takođe povezana sa padom kognitivnih funkcija, pokazala je ranija studija.
Istraživači takođe upozoravaju da ni kod sveća napravljenih od prirodnih sastojaka nisu smanjeni štetni efekti prilikom sagorevanja.
Prema autorima studije, neke od prirodnih hemikalija koje se emituju mogu da reaguju sa ozonom u vazduhu u prostoriji, stvarajući potencijalno toksične nusproizvode.
Paljenje sveće u većoj prostoriji sa otvorenim prozorima može pomoći u smanjenju štetnih efekata, naveli su istraživači, ali su dodali da je potrebno više istraživanja da bi se uvideli svi zdravstveni rizici.