MNOGI PRAVE GREŠKE A ovako se na najbolji način puni mašina za pranje sudova

Punjenje mašine za sudove je jedan od kućnih poslova koji izaziva najviše sporova u domaćinstvu.

 

Punjenje mašine za sudove je jedan od kućnih poslova koji izaziva najviše sporova u domaćinstvu.

Verovatno ne postoji jedan pravi način za punjenje mašine za pranje sudova, bez obzira šta nam ukućani kažu.

Ipak, postoje neke najbolje prakse.

Da li se pribor za jelo slaže nagore ili nadole? Ugurati u mašinu te nezgrapne lonce i tiganje, ili ih oprati ručno? Koliko sudova uopšte može da stane u mašinu. Šta se stavlja na donju policu?

Na mnoga pitanja i ne znamo odgovor.

Džesika Ek, direktorka za komunikacije u Američkom institutu za higijenu, zna za najmanje jedan bračni par koji je pravila vezana za mašinu za pranje sudova uključio u svoje venčane zavete.

Takođe je čula za porodicu koja je uspostavila pravilo da ko napuni mašinu i sve ne ispadne čisto, taj je odgovoran da ponovo ručno opere to posuđe.

Verovatno ne postoji jedan pravi način za punjenje mašine za pranje sudova.

„Jednostavno želite da operete sudove i ne želite da ih oštetite, izgrebete ili uništite ono što ste stavili u mašinu“, kaže Ekova. „Ako možete da postignete obe te stvari, onda znači da ste idealno napunili mašinu za pranje sudova.“

Ipak, postoje neke smernica o tome kako i gde da postavite sudove

Tanjiri: Stavite ih u donju rešetku, između zubaca tako da se ne dodiruju. Okrenite ih prema centru, gde je prskalica, za najbolje rezultate.

Činije: One mogu da idu u gornji ili donji nosač, samo se uverite da su nagnute nadole sa dovoljno prostora između da voda dospe do prljavštine.

Lonci i tiganji: Da, možete ih staviti u mašinu za pranje sudova ako ima mesta. Stavite ih u donju rešetku, gde je voda toplija i gde ima najveći pritisak, da se opere ako se zalepilo nešto tokom kuvanja. Kao i kod činija, treba da budu nagnute nadole i da imaju malo prostora oko sebe.

Čaše i šolje: Stakleno posuđe i šolje uvek stavljajte u gornju policu. Postavite čaše okrenute nadole između zubaca, a ne preko njih; stavljanjem preko zubaca staklo može dodatno opteretiti, čineći ga podložnijim oštećenjima. Takođe može ostaviti mrlje od vode.

Plastika: Ovi predmeti bi trebalo da idu na gornju policu jer su pritisak i temperatura vode niži, što znači da postoji manje mogućnosti za oštećenje ili deformisanje plastike.

Pribor za jelo: Ne postoji jedan „pravi“ način za postavljanje pribora za jelo. Ako ih okrenemo nagore biće čistiji, jer su prljavi delovi izloženi većoj količini vode. Ali ako vam deca pomažu, bezbednije je usmeravanje oštrih predmeta nadole. Za kašike, spustite ručke dole, ali uverite se da se ne gnezde jedna preko druge.

Što se tiče opštijih saveta za punjenje mašine za pranje sudova, Ekova dodaje i ove savete:

Ne preopterećujte mašinu. „Ako imate stvari koje se preklapaju jedna sa drugom, ili nema puno prostora između njih, bolje je da sačuvate neke stvari za sledeće pranje“, kaže Ek. Mašine za pranje sudova troše daleko manje vode nego što ljudi misle – tako da je u redu da je uključimo i kada nije puna.

Ekova koristi praksu koju je nazvala „pravilo osam jela“ u određivanju da li će dodatno posuđe oprati ručno. „Ako perete više od osam sudova, efikasnije je pokretati mašinu za pranje sudova nego ih oprati ručno.“

Ne može sve da ide u mašinu za pranje sudova: Džesika Ek kaže da nikada ne treba stavljati liveno gvožđe, dobre noževe ili drvo u mašinu. Ostale stvari koje se mogu oštetiti toplotom uključuju kristalno i delikatno stakleno posuđe, i starinski porcelan. A ako ste zabrinuti za aluminijum, bakar, nelepljivo posuđe ili šolje za putovanje, pogledajte uputstva proizvođača.

Pražnjenje stvari takođe: Prvo ispraznite donju rešetku tako da voda iz predmeta u gornjoj polici ne kaplje na vaše čisto posuđe, piše washingtonpost.com, a prenosi rts.

Ne zaboravite da operete mašinu za pranje sudova. „Ako sve stavljate kako treba i stavljate pravu količinu deterdženta, a sudovi nisu čisti, verovatno morate da očistite mašinu za pranje sudova“, kaže Ekova.

Često proveravajte filter i čistite ga ako je potrebno. Nekoliko puta godišnje obrišite prskalice i zaptivke.

 

Ostavite komentar