DA LI JE DOBRO AKO „VISITE“ NA INTERNETU Odgovor je pozitivan i to ako ste stariji od 50 godina

Naučnici su otkrili da su osobe koje koriste internet za pretraživanje informacija, dopisivanje i onlajn kupovanje, zadovoljnije životom i bolje procenjuju sopstveno zdravstveno stanje.

 

Korišćenje interneta može smanjiti depresiju i poboljšati opšte dobrostanje kod osoba starijih od 50 godina, pokazalo je novo opsežno istraživanje koje je uključivalo više od 87.500 ljudi iz 23 zemlje.

Istraživači tako sugerišu da bi se osiguravanje pristupa internetu starijim osobama moglo pozitivno odraziti na javno zdravlje.

Naučnici su otkrili da su osobe koje koriste internet za pretraživanje informacija, dopisivanje i onlajn kupovanje, zadovoljnije životom i bolje procenjuju sopstveno zdravstveno stanje.

Štaviše, učesnici istraživanja koji su koristili internet pokazivali su manje simptoma depresije u poređenju s onima koji ga nisu koristili.

Istraživanje, vođeno iz sedišta u Hong Kongu, sugeriše da ti benefiti proizlaze iz mogućnosti samostalnog istraživanja zdravstvenih problema i povećane društvene interakcije putem interneta, što omogućuje razmenu informacija i znanja te smanjuje osećaj usamljenosti.

Borba protiv usamljenosti

Prema poslednjem istraživanju sprovedenom u Hrvatskoj pre nekoliko godina, svaka četvrta osobau u dobu od 60 do 74 godine se uvek ili često oseća usamljeno.

Poznato je da usamljenost donosi povećanu podložnost psihičkim problemima poput depresije, a narušava i telesno zdravlje jer povećava rizik od ranije smrti, demencije kao i srčanog i moždanog udara.

Ovi rezultati, objavljeni u časopisu Nature Human Behavior, mogli bi uticati na pristupe u borbi protiv usamljenosti.

Autori istraživanja zaključuju da “korišćenje interneta prevladava socijalne i prostorne barijere i olakšava povezivanje s porodicom i prijateljima, a služi i proširenju društvenih mreža među sredovečnim i starijim osobama. Promocija  društvene interakcije može smanjiti usamljenost i socijalnu izolaciju, kao i povećati osećaj pripadnosti i samopoštovanja, što doprinosi boljem mentalnom zdravlju i ukupnom blagostanju”, prenosi Moje Vrijeme.

Ostavite komentar