Prema nedavnom istraživanju Instituta za beneficije zaposlenih, manje od polovine Amerikanaca u penziji, 48%, između 62 i 75 godina, izjavilo je da je veoma zadovoljno životom, što je izraziti pad sa 62% u 2020. i 53% u 2022 godini.
Neumerena inflacija pojela je potrošačku moć penzionera.
Tako, na primer, njih čak 68% ima neizmireni dug po kreditnim karticama. To je daleko više od 43% zaduženih u 2020.
Polovina njih kaže da su uštedeli manje nego što je bilo potrebno, tek svaki treći da je uštedeo pravu količinu, a samo 17% da je uštedeo previše.
Brojke pokazuju da su mnogi od njih zaista nedovoljno pripremljeni za penziju.
Za četiri od 10 penzionera, beneficije socijalnog osiguranja čine više od 80% prihoda.
Zato stručnjaci savetuju da primenite nekoliko ključnih poteza kako biste mirno otišli u penziju.
Bridžit Birden, strateg za istraživanje i razvoj u EBRI-u i autor ovog istraživanja, kaže kako se sve svodi na pripremu i to još na radnom mestu.
Važno je ulagati dugoročne u fondove sa povoljnijim porezima što omogućava da zaradite u obliku odgovarajućeg doprinosa vašeg poslodavca.
Drugi važan faktor je trajanje posla, jer oni koji su duže ostali u kompaniji i manje puta menjali pozicije akumulirali su više sredsstava.
Česta greška je promena posla, to može biti korak unazad, kazao je Džek Vanderhej, direktor studija za penzionisanje u kompaniji „Morningstar Retirement“.
„Ako imate više poslodavaca tokom svoje karijere i postoji velika fluktuacija poslova, onda sve što ste akumulirali koristite da sastavite kraj s krajem u međuvremenu, pa vaš penzioni fond opada“, objasnila je i Birden.
Podaci EBRI otkrivaju da penzioneri stalno iznenađuju.
Oni napuštaju radna mesta ranije nego što su nameravali. Troše više nego što nameravaju. Njihov način života nije u skladu sa onim što su mislili da će biti.
Nije iznenađujuće, dakle, da penzioneri kojima neko pomaže da planiraju različite situacije prijavljuju visok stepen blagostanja u penziji, kaže Birden, objavio je CNBC Make it.
„Prisustvo finansijskog savetnika, koje je u korelaciji sa prihodima domaćinstva, dobar je pokazatelj zadovoljstva penzionisanjem i mogućnosti trošenja“.
Ima smisla da će oni koji mogu priuštiti da plate finansijskog savetnika verovatno imati više novca, a samim tim i veći nivo zadovoljstva, nego oni koji sve moraju sami da shvate.
Bez obzira na angažovanje savetnika, pokazalo se da ljudi koji imaju plan – profesionalno ili ne – mogu da provedu udobnije stare dane znajući da su uzeli u obzir zaokrete koji se dešavaju tokom penzionisanja.
Na kraju krajeva, jedna je stvar akumulirati dovoljno novca da živite onako kako želite u penziji. Sasvim je drugo koristiti svoja sredstva na način koji vas čini srećnim, a da pritom ne rizikujete da ćete slučajno potrošiti svoju ušteđevinu.