Kada penzioner odluči da nastavi sa radom, i kada stekne uslov za penziju, on će i dalje primati platu od poslodavca, dok će mu penzija biti isplaćena od strane Fonda PIO.
U tom slučaju, poslodavac je obavezan da redovno uplaćuje doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje kao da je zaposlen običan radnik, a doprinosi se obračunavaju po standardnoj stopi na zaradu, bez obzira na to što je zaposleni u penziji.
Ovi doprinosi se potom računaju u obračun njegove penzije, čime se penzioneru omogućava da povrati eventualne iznose penzije u budućnosti.
Prethodno, međutim, mora da se povuče sa osiguranja i raskine radni odnos sa poslodavcem, kako bi ostvario pravo na penziju.
– Kada zaposleni ostvari minimalni uslov za starosnu penziju, uz godine života koje to prate, sa poslodavcem može da se dogovori o produžetku rada na istoj poziciji.
Međutim, neophodno je da pre podnošenja zahteva za penziju prvo raskine radni odnos i izvrši odjavu osiguranja, između čega treba da da bude bar dan razlike – naveli su iz PIO Fonda.
Nakon toga, zaposleni može ponovo da se prijavi na osiguranje i nastavi sa radom, bez ograničenja u vezi sa mogućnošću primanja penzije.
Ovaj postupak omogućava korisnicima starosne i prevremene starosne penzije da, uz odgovarajuće osiguranje, nastave da rade, a ujedno mogu da primaju i platu i penziju, dok iznos plate zavisi isključivo od dogovora sa nadređenim.
Jedna od prednosti nastavka rada za penzionere je mogućnost da se nakon godinu dana od “novog“ zaposlenja podnese zahtev za ponovno određivanje iznosa penzije.
– Na osnovu novih uplata doprinosa, Fond PIO može utvrditi povoljniji iznos penzije. To znači da, iako je penzioner već započeo isplatu penzije, nakon određenog vremena rada može doći do povećanja iste, ukoliko nove uplate za penzijsko osiguranje dovedu do tog većeg iznosa – objašnjavaju iz PIO Fonda.
Važno je napomenuti da poslodavac ima obavezu da, ukoliko zaposli penzionera, uplaćuje sve zakonom predviđene doprinose, uključujući one za penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i za zdravstveno osiguranje.
– Iako je Fond PIO odgovoran za uplatu doprinosa na penziju, poslodavac je dužan da za platu zaposlenog iz penzije plaća doprinose za zdravstveno osiguranje, u skladu sa poslednjim izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju – istakli su iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
– Teško je odrediti tačan procenat penzionera koji pored penzije primaju i platu. Ali, ako se osvrnemo na broj zahteva za ponovno utvrđivanje iznosa penzije po osnovu naknadno ostvarenog staža, moglo bi se reći da ih ima više od 30.000, iako je nezvaničan broj onih koji rade sigurno veći – zaključuju iz PIO Fonda.