KADA LEKOVI ZA PRITISAK NE DELUJU Zašto se to dešava i šta treba uraditi da se zdravlje ne ugrozi

Ovi lekovi mogu da se kupe u slobodnoj prodaji, a često nismo upoznati sa mogućim neželjenim reakcijama.

 

Povišeni krvni pritisak je stanje koje većina pacijenata može dobro da kontroliše.

Često se, ipak, dešava da pored terapije za povišen krvni pritisak moramo da popijemo i lek za ublažavanje bolova.

Stručnjaci upozoravaju da analgetici, ali i lekovi za smirivanje simptoma gorušice ili prehlade, nekada mogu da izazovu kod pacijenata sa hipertenzijom dodatne tegobe.

Moguće je da analgetici povise ionako visoke vrednosti krvnog pritiska i izazovu dodatne neželjene reakcije.

Potreban je dodatni oprez

Lekovi za ublažavanje bolova su najprodavaniji medikamenti, mogu da se kupe bez recepta i kod većine osoba neće izazvati neželjene reakcije.

Kardiolog dr Nieca Goldberg upozorava na dodatni oprez kod pacijenata na antihipertenzivnoj terapiji.

– Često pacijenti nisu upoznati sa svim neželjenim reakcijama primene lekova protiv bolova. Smatraju da su svi medikamenti koje mogu da kupe u slobodnoj prodaji relativno bezbedni. Malo se razmišlja o neželjenim reakcijama na ove lekove, koja je moguća – kaže dr Goldberg.

Problem nisu isključivo lekovi protiv bolova, već i sredstva za lečenje prehlade, sinusa i gorušice.

Kako deluju lekovi protiv bolova?

Postoje različite vrste analgetika koji deluju na različite načine. Opioidi, na primer, smanjuju signale bola koje šalje nervni sistem i reakciju mozga na signale bola. Nesterodni antiinflamatorni lekovi sprečavaju delovanje prostaglandina i na taj način umiruju simptome bola i otoka. Tilenol menja način na koji telo oseća bol.

Kao i svi lekovi, analgetici mogu da budu praćeni neželjenim reakcijama, kao što su pojačana pospanost, vrtoglavica,  somačni problemi, piše e-klinika.

Stručnjaci upozoravaju da određeni nesterodni antiinflamatorni lekovi, kao što su ibuprofen, naproksen natrijum i ketoprofen, mogu da izazovu probleme kod pacijenata koji se leče od povišenog krvnog pritiska.

–Kada imam kardiovaskularnog pacijenta sa iznenadnim komplikacijama, prvo što ga pitam jeste: „Da li ste koristili analgetike?“ – objašnjava dr Goldberg.

Lekovi protiv bolova, ako se nekontrolisano koriste, mogu oštetiti i bubrežnu funkciju.

Lekari kažu da su kod pacijenata sa povišenim krvnim pritiskom sigurniji izbor aspirin ili acetaminofen, mada su neželjene reakcije moguće i nakon primene ovih analgetika. Acetaminofen je u principu siguran lek za pacijente sa visokim krvnim pritiskom, ali ako se uzima u većim dozama, može izazvati oštećenja jetre. Aspirin, s druge strane, može da stupi u interakciju sa lekovima za pritisak i da izazove stomačne probleme.

Moguća oštećenja jetre

Jedan od najčešće korišćenih analgetika je acetaminofen, koji može efikasno smiriti simptome bola i sniziti povišenu telesnu temperaturu. Veoma retko može izazvati želudačne probleme, ali kao i većina lekova ili pomoćnih lekovitih sredstava, ako se nekontrolisano koristi, može dovesti do oštećenja jetre.

Rizik od unutrašnjeg krvarenja

Aspirin ili acetilsalicilna kiselina je jedan od najpoznatijih lekova iz porodice salicilata. Primenjuje se u terapiji blažih bolova, za lečenje zapaljenja i povišene telesne temperature. U malim dozama sprečava zgrušavanje krvi, ne može direktno da snizi visok krvni pritisak, ali može da razredi gustu krv i bude od koristi pojedinim pacijentima sa hipertenzijom.

Aspirin može da smanji rizik od moždanog ili srčanog udara, ali može izazvati stomačne probleme i povećati rizik od unutrašnjeg krvarenja.

U slučaju da se lečimo od hipertenzije i nekog kardiovaskularnog oboljenja, savetuje se da se pre primene aspirina konsultujemo sa lekarom.

Ibuprofen može dobro da smiri simptome bola i upale, ali i da izazove moguće komplikacije kod pacijenata sa visokim pritiskom. Najčešće se javljaju gastrointestinalni problemi, ali u najtežim slučajevima postoji rizik od razvoja srčanog ili moždanog udara.

Koje kombinacije da izbegavamo?

Nesterodni antiinflamatorni lekovi u jačim dozama se izdaju na recept, ali moguće su neželjene reakcije. Novija klasa ovih lekova, inhibitori Cox-2, ne deluju na vrednosti krvnog pritiska, ali mogu izazvati stomačne probleme.

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije upozorava da izbegavamo istovremenu primenu ibuprofena sa nesteroidnim antiinflamatornim lekovima, uključujući i selektivne inhibitore ciklooksigenaze-2 (Cox-2). Uočava se da je učestalost neželjenih dejstava posle primene nesteroidnih antiinflamatornih lekova izraženija kod starijih osoba, a moguća su i gastrointestinalna krvarenja i perforacije sa mogućim smrtnim ishodom.

Tolerancija na bol je relativna kategorija. Sigurno ćemo, ako imamo jaku glavobolju posegnuti za lekom. Moguće je da bol nekada bude podnošljiv i da se umiri hladnim ili toplom oblogama, vežbama opuštanja, boravkom na čistom vazduhu ili šetnjom.

U slučaju da pijemo lekove za kontrolu krvnog pritiska, preporuka je da se posavetujemo sa stručnim licem o mogućim načinima lečenja bola.

 

Ostavite komentar