NAPRAVLJEN EPOHALNI UREĐAJ Brza i neinvazivna dijagnostika kancera

Rak pluća bi uskoro mogao da se detektuje putem daha a pomoću ultra-osetljivih monitora koji imaju tu sposobnost.

 

Prototip uređaja, na malom uzorku, pokazao je da on može tačno da odvoji osam zdravih osoba i pet osoba sa rakom pluća.

Uređaj je razvila ekipa istraživača sa Univerziteta Zhejiang u Kini, a on traži jedinjenje izopren, čiji su niži nivoi identifikovani kao potencijalni pokazatelj raka pluća.

Kao i kod većine vrsta, što se ranije otkrije karcinom pluća, to su veće šanse za efikasno lečenje, a sada postoji potencijal za jednostavan, pristupačan, brz i neinvazivan način otkrivanja bolesti.

„Naš rad ne samo da predstavlja proboj u niskobudžetnom, neinvazivnom skriningu raka putem analize daha, već i unapređuje racionalni dizajn vrhunskih materijala za detekciju gasa“, napisali su istraživači u svom radu objavljenom u časopisu ACS Sensors.

Za uređaj korišćeni nanoplehovi

Da bi postigli potrebnu osetljivost u svom uređaju za analizu daha, istraživači su koristili nanoplehove napravljene od kombinacije platine, indijuma, nikla i kiseonika. Kada izopren dođe u kontakt sa nanoplehovima, dolazi do oslobađanja elektrona na način koji može da se izmeri.

Kao rezultat toga, razvijen je senzor koji može da detektuje nivoe izoprena i do 2 ppb (delova na milijardu), što je značajan napredak u odnosu na postojeću tehnologiju. Od 13 testiranih osoba, petoro sa rakom pluća imalo je nivo izoprena manji od 40 ppb u dahu, dok je kod osmoro zdravih ljudi nivo bio veći od 60 ppb.

Impresivno je to što su u laboratorijskim testovima nanoplehovi pokazali sposobnost da specifično identifikuju izopren među drugim hemikalijama.

Mogu da funkcionišu i u uslovima sa višom vlažnošću, što je od ključnog značaja za uređaj koji meri dah. Ipak, čak i sami istraživači priznaju da je još pred njima dug put.

„Da bi se ciljao značajan tržišni sektor dijagnostike raka pluća, buduća komercijalizacija ove tehnologije zahteva kontinuirana istraživanja o senzorima, tačan odnos između izoprena u dahu i raka pluća, algoritme za analizu podataka i tehnike integracije sa prenosivim uređajima“, navode istraživači.

Oštećenje koje rak pluća uzrokuje utiče na neke od ključnih metaboličkih procesa u organizmu, a smatra se da te promene na neki način utiču na izopren, što može da otkrije prisustvo bolesti

Ovakva studija je hitna

Rak pluća je vodeći uzrok smrti. Jedan je od tipova raka koji se često dijagnostikuje u kasnijim fazama, kada su tretmani manje efikasni, što čini ovakve studije posebno hitnim, piše Blic.rs.

„Kontinuirana istraživanja o vezi između nivoa izoprena u dahu i raka pluća, kao i o različitim faktorima koji utiču na ove nivoe (npr. starost, zdravstveno stanje), mogu da pomognu da se tehnologija dalje usavrši i komercijalizuje“, navode istraživači.

Ostavite komentar