Postavljen je novi rekord za najstarije mladence – par koji ima ukupno 202 godine venčao se nakon devet godina veze.
Naime, Mardžori Fiterman (102) i Berni Litman (100) upoznali su se na zabavi u svom centru za penzionere i istog tog dana su imali prvi romantični sastanak.
Ovo je drugi brak i za mladu i za mladoženju.
Litman i njegova prva žena bili su u braku 65 godina dok ona nije preminula 2012, a iako Fitermanova nema dece iz prvog braka, ona je sada prigrlila dvoje dece svog partnera i sa njim deli njegovo četvoro unučadi i devetoro praunučadi.
Priču o izuzetnom paru podelila je Litmanova unuka Sara Siherman koja je rekla da je porodica jako srećna što je njen deda pronašao nekoga sa kim voli da provodi vreme.
Nakon venčanja, članovi porodice su predali papire u Ginisovu knjigu rekorda kako bi dokazali da su njih dvoje najstariji živi bračni par po ukupnoj starosti, ali za same mladu i mladoženju rekord zaista nije važan.
Samo su srećni što uživaju u zajedničkom vremenu. Ova radosna i zanimljiva vest u vreme kada su stvari u svetu uglavnom mnogo manje zabavne, ponovo je pokrenula pitanje prilike za romansu u kasnijim godinama. Ideja o pronalaženju ljubavi kasnije u životu nekom može da izgleda nekonvencionalno pošto je uobičajena pretpostavka da veze, posebno romantične, postaju manje važne s godinama. Društvo najčešće romantizuje ljubav kao mladalačku potragu, ali
stvarnost je da ljubav ne poznaje starosnu granicu. Zapravo, jedna od ključnih zabluda oko starenja je verovanje da se iskustva ljubavi i seksualnosti neizbežno smanjuju s vremenom.
Iako starija populacija raste, a tehnologija zabavljanje čini pristupačnijim, stereotipi i dalje oblikuju poglede društva na njihove veze, pa se i sami stariji često ponašaju u skladu sa tim pretpostavkama. Suprotno tom uobičajenom verovanju, mnogi ljudi u respektabilnim godinama nastavljaju da traže i doživljavaju romantične veze. Potreba za društvom, emocionalnom vezom i intimnošću jeste fundamentalna za naše blagostanje bez obzira na godine, a veze, kažu stručnjaci, mogu igrati ključnu ulogu u održavanju mentalnog i fizičkog zdravlja kako starimo.
U studiji objavljenoj 2023. godine, istraživači u Australiji su prikupili i obradili podatke 7.694 žene tokom 20 godina. Rezultati studije su pokazali da su one koje su imale zadovoljavajuće društvene odnose (sa članovima porodice, partnerom, kolegama) uglavnom razvile manje hroničnih bolesti, odnosno, kod više od polovine učesnica zadovoljstvo društvenim odnosima bilo je direktno povezano sa akumulacijom broja oboljenja.
Zbog toga je zaključak i preporuka ove studije da društvene veze treba smatrati prioritetom javnog zdravlja u prevenciji i intervencijama kod hroničnih bolesti.
Veze su, dakle i romantične, veoma važne u svim godinama samo što se, kako starimo, dinamika tih veza menja a pronalaženje ljubavi često uključuje promenu prioriteta. Imperativ strastnog intenziteta mladosti prelazi na dublji fokus, na druženje i međusobnu podršku. Fizičke promene i zdravstveni obziri dobijaju veći značaj, a emocionalna intimnost postaje kamen temeljac veze. Dok mlađi imaju tendenciju da ističu sebe, svoja dostignuća, atraktivnost i seksualnost, stariji pokazuju više pozitivnih emocija, ističući važnost emocionalne povezanosti, iskrenosti i naravno zdravlja. Zbog prošlih iskustava, mnoge starije osobe se pre okreću zajedničkom životu kao alternativi ponovnom braku, a istraživanja pokazuju da nema značajne razlike u kvalitetu odnosa u obe te situacije.
Iako je perspektiva romantičnih veza uvek uzbudljiva, ona u starosti dolazi i sa jedinstvenim izazovima. Prošle traume, zdravstveni problemi i gubitak prethodnih partnera mogu da bace senke na put ka budućoj romansi. Udovice i udovci, recimo, često se bore sa osećanjem krivice ili lojalnosti prema preminulom supružniku, a uvođenje novog partnera u porodicu može da bude posebno veliki izazov, naročito kada su uključena odrasla deca. Savet stručnjaka je da se tim problemima uvek pristupi sa osećajnošću, otvorenim dijalogom i poštovanjem osećanja svih. A dobra vest za starije koji su zainteresovani za zabavljanje je ta da je pejzaž ipak evoluirao ne samo sa novom tehnologijom, nego i promenom društvenih normi.
Ustanovili smo izvesno da potraga za ljubavlju ne poznaje starosnu granicu.
Zlatne godine predstavljaju jedinstvenu i važnu priliku da se ponovo otkriju radosti romantične veze, a emocionalna podrška partnera prija mentalnom blagostanju, delujući kao tampon protiv depresije i anksioznosti. Zrela ljubav ima različite oblike i uključuje duboko razumevanje sebe i čitav život lekcija. Prošla iskustva mogu se pretvoriti u mudrost, a vitalnost ljudskog duha je očigledna u pričama kao ovoj s početka kad stariji, uprkos izazovima, prihvate priliku
da vole i ponovo budu voljeni, objavio je Glas osiguranika. Ili, kako kažu Italijani, koji se u to dobro razumeju, nikad čovek nije prestar za čežnju.