Kako je ranije najavljeno, konkurs Fonda PIO za besplatan boravak u banjama treba da izađe 9. januara.
Sredstva koja se izdvajaju iz ukupnog budžeta Fonda za društveni standard korisnika penzija raspodeljena su na nekoliko ključnih segmenata, a najveći deo, čak 81 odsto, usmeren je na finansiranje troškova rehabilitacije u ustanovama koje pružaju specijalizovanu negu.
Za pravo na besplatnu rehabilitaciju korisnici penzija moraju ispunjavati nekoliko uslova. Najbitnije je da visina penzije ne sme prelaziti iznos prosečne penzije, to je sada oko 50.700 dinara, a korisnici ne smeju imati ni dodatna lična primanja.
Osim toga, oni koji su već koristili besplatnu banju neće moći ponovo da ostvare to pravo.
Na raspolaganju penzionerima je ove godine 26 banja, pošto su dodate dve – Bogutovačka i Mataruška.
Kako podsećaju iz Fonda, pravo na besplatnu rehabilitaciju u zdravstveno-stacionarnim ustanovama i banjsko-klimatskim lečilištima, u trajanju od 10 dana, imaju korisnici starosnih, invalidskih i porodičnih penzija, koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije.
Pravo da se jave na oglas imaju i korisnici penzija koji su to pravo ostvarili primenom domaćih propisa i koji primaju penziju iz inostranstva, pod uslovom da zbir tih penzija iznosi do proseka.
Evo šta je sve potrebno podneti uz prijavu:
penzijski ček; dokaz o visini penzije iz inostranstva (izvod banke, potvrda inostranog nosioca socijalnog osiguranja i drugo); popunjena prijavu sa izjavom, na propisanom obrascu, gde želi da koristi rehabilitaciju, da osim penzije korisnik nema drugih ličnih primanja, da nije koristio rehabilitaciju po oglasu u 2020, 2021, 2022. i 2023. i prošloj godini i da ovlašćuje Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje da u njegovo ime i za njegov račun zaključi ugovor o poslovnoj saradnji sa ustanovom u kojoj će koristiti pravo na rehabilitaciju; raspoloživu medicinsku dokumentaciju, ukoliko je korisnik poseduje (nije obavezna).
U Fondu posebno naglašavaju da i dalje važi pravilo da snose troškove smeštaja i putne troškove za pratioce korisnika koji je ostvario pravo na pomoć i negu drugog lica i u drugim izuzetnim slučajevima.
Gde podneti prijavu
Prijave se podnose udruženjima, odnosno odborima korisnika penzija sa područja filijale Fonda na kojoj korisnik ima prebivalište, a korisnici sa teritorije AP Kosovo i Metohija sa prebivalištem, odnosno boravištem van teritorije AP Kosovo i Metohija, prijave podnose najbližoj filijali Fonda prema mestu prebivališta, odnosno boravišta. Prijave se mogu podneti i u najbližoj organizacionoj jedinici Fonda, ukoliko penzioner u vreme podnošenja prijave boravi van svog mesta stanovanja. Članstvo u penzionerskim organizacijama nije uslov za korišćenje ovog prava.
Nakon zatvaranja konkursa sve prijave moraju biti obrađene u roku od 20 radnih dana, a penzioneri mogu uložiti prigovor u roku od pet dana. Konačna lista se zatim sastavlja i koristi kao osnov za raspoređivanje korisnika u odgovarajuće ustanove.
Komisije, koje čine predstavnici udruženja penzionera, zaposleni u Fondu i medicinski stručnjaci, odlučuju o smeštaju korisnika u ustanove. Ukoliko odabrana ustanova nema mesta, korisnici će biti upućeni u alternativnu. Korisnici su dužni da obaveste Fond ako nisu u mogućnosti da iskoriste odobreno pravo.