Relja Ognjenović, direktor Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, kazao je da je Fond PIO obezbedio finansijska sredstva i spremno dočekuje redovno usklađivanje i isplatu penzija mesec dana ranije nego što je to bilo dosad, zahvaljujući boljoj naplati izvornih prihoda u odnosu na plan.
S obzirom da izvorni prihodi Fonda godinama unazad imaju trend rasta, nismo imali problema ni prethodnih godina da se finansijski pripremimo za isplatu uvećanih penzija, a znate da je osim redovnih bilo i vanrednih usklađivanja, podsetio je on u intervjuu za Glas osiguranika.
„Od januara 2022. do januara 2025. penzije su uvećane za čak 73 odsto. Bez narušavanja održivosti sistema došli smo do prosečne penzije od 436 evra godinu dana ranije nego što smo obećali planom „Srbija 2025”. Dakle, jasno je da ukoliko ekonomija raste, rastu i prihodi u penzijskom sistemu, čime se garantuje njegova dugoročna stabilnost“, kazao je on.
Drago mu je, kako je kazao, što može da potvrdi da će sve kategorije korisnika uvećane penzije za 10,9 odsto, i oni koji primaju penzije na kućne adrese, dobiti primanja zaključno sa 6. januarom. Uz podršku države, dodao je, 3. januara će početi isplata na kućne adrese, a 4. januara uplatićemo penzije i korisnicima koji ih primaju preko tekućeg računa.
Ognjenović je podsetio da se ovo uvećanje ne odnosi samo na penzije, već i na druga prava iz PIO koja isplaćuje Fond. To je dokaz da država Srbija i Fond PIO kontinuirano, na održiv način, unapređuju standard svih naših korisnika, što nam je trajni cilj.
Direktor Fonda PIO je precizirao da se u finansijskoj strukturi Fonda nastavlja trend povećanja učešća prihoda od doprinosa. Prvobitnim Finansijskim planom Fonda za 2024. godinu predviđena su sredstva u ukupnom iznosu od 1.077,73 milijarde dinara. U septembru ove godine rebalansom je budžet Fonda povećan na 1.096,65 milijardi dinara. Razlozi za donošenje rebalansa bili su, pored ostalog, ostvareni prihodi od doprinosa koji su dostigli značajno viši nivo od planiranih za tu godinu, zbog čega je smanjena potreba za nedostajućim sredstvima za isplatu penzija, te smo planirane transfere iz budžeta Republike smanjili sa 22,05 na 20,77 odsto. I pored toga, u periodu od 1. januara do poslednjih dana 2024, iznos naplaćenih doprinosa je viši od planiranog rebalansom za dve milijarde dinara, a u odnosu na isti period 2023. naplaćeni doprinosi su viši za 112 milijardi dinara, odnosno za oko 16 procenata.
Finansijski plan Fonda za 2025. godinu predviđa ukupne prihode i primanja u iznosu od 1.217,72 milijarde dinara, što je za 11 odsto više u odnosu na 2024, a 78 odsto obezbediće se iz izvornih prihoda, odnosno doprinosa. Za isplatu penzija i drugih prava iz obaveznog socijalnog osiguranja planirano je 98,02 odsto ukupnog budžeta Fonda.
Ognjenović je posebno podvukao kako se podrška Fonda najstarijim sugrađanima ne ograničava samo na redovnu i sigurnu isplatu penzija, već se prenosi i na druge aktivnosti koje se tiču očuvanja kvaliteta života i njihovog ličnog
dostojanstva. U skladu sa Zakonom o PIO, svake godine se deo prihoda Fonda, od 1. januara 2024. to je 0,15 procenata, izdvaja za unapređenje društvenog standarda penzionera.
Prema Pravilniku o društvenom standardu korisnika penzija, najviše sredstava opredeljuje se za oporavak penzionera u banjama, a preostali deo za kulturne i sportsko-rekreativne aktivnosti, pakete solidarne pomoći i razvoj socijalnog dijaloga i međunarodne aktivnosti.
Finansijskim planom Fonda za 2024. na ime društvenog standarda korisnika penzija izdvojeno je 1,24 milijarde dinara, što nam je omogućilo da pošaljemo 22.000 penzionera u banje, da podelimo 56.000 solidarnih paketa, bogatijih i sadržajnijih nego ranije, da za sportske i kulturno-rekreativne manifestacije opredelimo više od 22 miliona dinara.
Za društveni standard u 2025. izdvojićemo 1,4 milijarde dinara, odnosno 160 miliona dinara više u odnosu na ovu godinu, što znači 22.100 penzionera u banjama, čak 75 hiljada paketa i veća sredstva za sve manifestacije koje promovišu dobar stil života i uspešno i zdravo starenje.
Pre nekoliko dana Upravni odbor Fonda je usvojio izmene i dopune Pravilnika o društvenom standardu, tako da smo na spisak banja dodali još dve, Matarušku i Bogutovačku banju, koje će korisnicima biti na raspolaganju za besplatnu
rehabilitaciju u 2025. godini. Početkom januara donećemo odluku o izdvajanju sredstava društvenog standarda i u prvoj polovini januara biće raspisan oglas za prijavu penzionera za banje. Radićemo što brže da bi svi korisnici koji ostvare
pravo na besplatan oporavak mogli da ga iskoriste u tekućoj godini.
Direktor Fonda PIO je kazao i da im je saradnja i podrška Saveza penzionera Srbije i ostalih penzionerskih asocijacija važna ne samo po pitanju zajedničke organizacije i sprovođenja svih vidova društvenog standarda koje Fond finansira, već i šire, u oblasti socijalne politike. Bez njihovog iskustva, znanja i predloga, i posebno aktivizma i želje da ostanu prisutni u svim sferama društvenog života, i nama bi bilo teže da realizujemo svoje ciljeve i da na pravi način unapredimo položaj naših korisnika i čitave starije populacije.
Ognjenović je naglasio kako država Srbija, a time i Fond PIO, računaju na penzionere kao značajne partnere u procesu unapređenja penzijskog sistema. Izuzetno poštujemo resurs znanja i iskustva starijih i cenimo doprinos koji su dali našoj zajednici, odnosno osnov koji su stvorili i na kome dalje radimo i nadgrađujemo i sistem i sebe same, naglasio je.
On je govorio i o daljem tehnološkom unapređenju Fonda. Upravo su digitalizacija i nastavak tehnoloških unapređenja projekti na kojima zadržavamo fokus i u narednom periodu. Uz realizaciju prioriteta – redovne isplate penzija i ažurnosti u donošenju rešenja, Fond prati zahteve savremenog poslovanja i kontinuirano unapređuje sistem rada za bolju i bržu uslugu korisnicima. Osim rada na razvoju informacionog sistema i punoj funkcionalnosti aplikativnih rešenja na modernim platformama, što će doprineti kvalitetu osnovne delatnosti, odnosno bićemo brži, efikasniji i precizniji u donošenju rešenja i isplati prava, istovremeno razvijamo i servise za građane, kompatibilno državnoj e-Upravi.
Elektronski servisi Fonda, dostupni na našem sajtu su među naprednijim elektronskim servisima u državnoj upravi i konstantno radimo na njihovoj daljoj modernizaciji, odnosno na tome da se ostvarivanje prava iz PIO što više pojednostavi, ubrza i olakša, objasnio je.
Kako je naglasio, prateći potrebe naših osiguranika i sistematizujući njihova interesovanja, dali smo prioritet servisima koji im omogućuju da iz kućnih uslova i potpuno bezbedno proveravaju svoje podatke o stažu, zaradama, doprinosima, prijavama i odjavama, s mogućnošću okvirnog obračuna penzije u nekom projektovanom periodu i, naravno, tačnim datumima ostvarivanja prava na penziju.
„Smatram da Republički fond PIO u narednom periodu treba da postane još efikasniji i moderniji servis za korisnike penzija, osiguranike i poslodavce. Fond godinama unazad ulaže u svoje resurse, i ljudske i finansijske, u unapređenje
informacione infrastrukture, a pored uvođenja novih servisa namenjenih građanima, uporedo radimo i na aplikacijama koje će biti velika podrška osnovnoj delatnosti u donošenju rešenja, matičnoj evidenciji, isplati penzija i medicinskom veštačenju, a koje će takođe omogućiti i da se detektuju eventualne anomalije.
Pored informacionih tehnologija, ulažemo sredstva i u neophodne rekonstrukcije naših objekata, filijala i službi filijala, kako bi se obezbedili bolji uslovi za korišćenje usluga i ostvarivanje prava korisnika, a i da bi zaposleni imali bolje uslove za kvalitetno i efikasno obavljanje posla. Želim da naglasim da Fond radi vrlo profesionalno i u skladu sa savremenim poslovanjem, da su zaposleni posvećeni poslu, odgovorni i obučeni za kvalitetan rad“, zaključio je direktor Fonda PIO Relja Ognjenović.
MA LJUDI UKINITE PENAL PLJACKU PA CU JA U BANJU KAD MOGU I AKO MOGU ,ALI I U BANJU KOJA MI ODGOVARA!