OVO JE PRAVILNA ISHRANA ZA STARIJE OSOBE Naučnici su dali precizna uputstva, jedna stavka je najvažnija

Postoji osam prehrambenih preporuka koje su izdvojili stručnjaci.

 

Ishrana starijih osoba mora biti što raznovrsnija, uz obavezan doručak.

Postoji osam prehrambenih preporuka koje su izdvojili stručnjaci iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar.

Osobe starije dobi imaju specifične prehrambene navike, a jedna od najzdravijih prehrana je ona mediteranska.

Inače, kako piše >Mirovina.hr, stariji Hrvati najviše jedu hleb, peciva, mleko i mlečne proizvode.

Ova Služba za javnozdravstvenu gerontologiju u Hrvatskoj pripremila je priručnik ‘Prehrambeno – gerontološke norme/jelovnici u domovima za starije osobe i gerontološkim centrima’.

Iz zavoda su izdvojili osam prehrambenih preporuka za starije osobe.

Ishrana starijih osoba trebala bi biti usklađena s opšim preporukama zdrave ishrane, njihovim energijskim potrebama i telesnom aktivnošću.

Preporučuje se konzumiranje što raznovrsnije hrane uz obavezan doručak, piše na stranicama zavoda.

Pod broj jedan, svaki doručak bi trebao uključivati mlečne proizvode, voće i žitarice.

Što se tiče ručka, može se unositi što više povrća i ribe uz maslinovo ulje i jedan decilitar crnog vina.

Za večeru treba unositi manje energije, najkasnije tri sata pre odlaska na spavanja i to po mogućnosti svakog dana u isto vreme.

Takođe, preporučuje se da se pije osam čaša od dva decilitra vode ili negazirane i nezaslađene tekućine na dan.

To se umanjuje unosom tekuće hrane. Takođe, savetuje se da se jede sezonsko voće i povrće, semenke, klice i integralne žitarice u većoj količini.

Savetuje se konzumiranje belog mesa živinskog bez kožice koje može biti zamena za crveno meso.

Preporuka je da je potreban i primeren unos mleka, sira, jogurta i kefira s umerenim procentom masti te orašastih plodova i tofua.

Savetuju da se ograniče prazne kalorije u hrani, kao što su belo brašno, so, šećer, pirinač i mast. Zamensku masnoću treba nadoknaditi suncokretovim, bundevnim, maslinovim i repičinim uljem.

I poslednja preporuka je povećati unos brokule, prokulice, cvekle, crvenog i belog luka, sojinih proizvoda s ciljem sprječavanja bolesnoga starenja.

Prehrambene navike penzionera

Po istraživanjima, osobe starije dobi imaju specifične prehrambene navike, a najviše konzumiraju hleb i peciva, mleko i mlečne proizvode, dok od priloga preferiraju krompir.

Po istraživanju Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, u poređenju s ostalim starosnim grupama, namirnice koje penzioneri konzumiraju najviše jesu med, pekmez, marmelade i džemove, sušena slanina te masti životinjskog porekla. Takođe, zabeležena je najveća konzumacija suvih leguminoza i sušenog voća upravo među ovom populacijom.

Mediteranska ishrana najzdravija na svetu

Kad govorimo o mediteranskoj ishrani, onda govorimo o obilnom obroku koji se jede za ručak, ograničavanju kalorija tokom pet dana u mesecu te jedenju u vremenski ograničenom dnevnom rasponu od osam sati.

Amerikanci mediteransku ishranu već sedam godina zaredom stavljaju na prvo mesto u svetu kada je reč o zdravlju.

Mediteranska ishrana je ona koja obiluje sezonskim voćem i povrćem, mahunarkama, nemasnim proteinima, mlečnim proizvodima, ali i neizostavnom ribom i maslinovim uljem.

Ona, kako se smatra, smanjuje rizik od smrti za 25 posto kod starijih osoba.

 

 

Ostavite komentar