Ovo su zimske zablude o zdravlju u koje lekari žele da prestanemo da verujemo.
Iako postoje naučno utemeljeni saveti poput pranja ruku, vakcinisanja i dovoljno sna, mnogi zimski mitovi i dalje su prisutni.
Naučnici lekari su za portal Well+Good izdvojili šest najpoznatijih zimskih mitova o zdravlju u koje bi voleli da prestanemo da verujemo.
Hladno vreme uzrokuje bolesti
Iako su virusi češći zimi, sama temperatura nije krivac.
„Klice uzrokuju bolesti, a ne hladnoća“, objašnjava dr Heder Viola. Veći boravak u zatvorenom prostoru zimi znači i veću izloženost bolesnim ljudima, dok niža vlažnost vazduha može isušiti služnice i olakšati ulazak virusa.
Savet: perite ruke, izbegavajte bolesne ljude i redovino čistite površine u kući.
Izlazak napolje s mokrom kosom uzrokuje prehladu
Mokra kosa ne povećava rizik od prehlade jer se virusi šire telesnim tečnostima, poput kijanja ili kašljanja, objašnjava dr Dženifer L. Brul za Well+Good.
Savet: Mokra kosa neće uzrokovati prehladu, ali održavanje tela toplim i suvim važno je za smanjenje rizika od hipotermije.
Nošenje tople odeće sprečava bolest
„Topla odeća sama po sebi ne sprečava zarazu virusima, ali može pomoći u sprečavanju hipotermije“, kaže dr Viola.
S njom se složila i dr Brul koja tvrdi: „Hladnoća ne uzrokuje bolest, ali snižava telesnu temperaturu i troši energiju.“
Savet: Nosite prikladnu zimsku odeću poput šala koji pokriva lice kako biste smanjili gubitak topline i rizik od infekcija kapljičnim putem. Takođe, nosite rukavice i kape, kaže dr Nil Patel.
Dodaci vitamina C sprečavaju bolesti
Uzimanje dodataka vitamina C podržava imunitet, ali ne sprečava nužno bolest, kaže dr Brul. Ipak, mogu blago da skrate trajanje prehlade, prenosi Index.hr.
„Dovoljan unos vitamina C kroz voće i povrće pomaže imunološkom sistemu“, savetuje dr Brul.
Savet: Konzumirajte hranu bogatu vitaminom C, poput naranži, limuna, crvene paprike i spanaća.
Topli napici sprečavaju prehlade
„Iako šoljica čaja ili činija supe mogu da ugreju zimi, ne smanjuju rizik od zaraze virusom“, objašnjava dr Viola.
Savet: Nastavite sa uživate u toplim napicima jer pružaju druge koristi. Hidriraju, ublažavaju grlobolju, a sastojci poput limuna, đumbira ili proteina iz pileće supe mogu dodatno sa pridonesu zdravlju.
Vežbanje na otvorenom zimi uzrokuje bolest
Vežbanje na hladnom vremenu sigurno je dok se osećate ugodno i izbegavate pothlađivanje. Aktivnosti poput trčanja, hodanja ili klizanja odlične su zimi.
„Vežbanje jača imunitet“, kaže dr Jošua Kvinones. S blagom prehladom možete nastaviti rutinu, ali odmorite se ako imate temperaturu ili bolove u mišićima.