Direktorka Instituta za Javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, doktorka Verica Jovanović, savetuje kako da se zaštitimo tokom hladnog talasa.
„Apelujemo da se više pažnje posveti zdravlju, posebno kada su hronični bolesnici u pitanju, kao i srčani bolesnici, astmatičari i pacijenti sa reumatskim bolestima.
Određene grupe su pod malo većim rizikom i zato treba voditi računa koliko se vremena provodi napolju.
Takođe, fizičke aktivnosti trebalo bi intezivirati sredinom dana, dok temperatura nije najniža“, kazala je doktorka za TV Prva.
Inače, kako su naveli iz Batuta, 26. i 27. decembra, kao i za doček Nove godine, 31. decembra te 1. januara, vreme će takođe biti potencijalno opasno po zdravlje i u Beogradu.
Ekstremno hladno vreme predstavlja ozbiljnu situaciju koja kod osoba koje se izlažu ovim vremenskim uslovima za posledicu može imati teške komplikacije zdravstvenog stanja.
Prolongirano izlaganje veoma niskim temperaturama vazduha (temperature smrzavanja) može za posledicu imati ozbiljne kliničke manifestacije poput rovovskog stopala, promrzlina i hipotermije.
U upozoravajuće znake spadaju:
– nekontrolisano drhtanje
– nejasan i nerazgovetan govor
– nespretni pokreti
– osećaj zamora
– konfuzno ponašanje
Ukoliko se neki od pomenutih znakova primete kod izložene osobe neophodno je hitno zatražiti stručnu lekarsku pomoć.
Posebno osetljive grupe ljudi u situacijama izloženosti ekstremnoj hladnoći su osobe sa:
– dijagnozom dijabetesa, hipertenzije i kardiovaskularnih poremećaja zdravlja
– osobe sa ordiniranom specifičnom terapijom,
– starije osobe, deca predškolskog uzrasta, trudnice.
U uslovima ekstremne hladnoće zaštita organizma postiže se korišćenjem odgovarajuće garderobe, kao i adekvatnom ishranom.