Za milione hrišćana širom sveta, proslava Božića ima dublji značaj od svečane trpeze, poklona – prema verovanju, 25. decembra ove godine, odnosno 7. januara sledeće, biće 2.023. rođendan Isusa Hrista.
Stručnjaci kažu da je Isus možda znatno stariji nego što bi većina ljudi očekivala, da datira iz prvog veka pre nove ere.
I, istoričari gotovo sa sigurnošću tvrde da nema razloga da se veruje da je Isusov rođendan zaista tokom zime.
Na osnovu drevnih astronomskih zapisa, stručnjaci pretpostavljaju da je Isus verovatno rođen u proleće.
Profesor Lorens Mikitjuk, sa Univerziteta Purdu, rekao je za Dejli mejl:
„Ostaje ponižavajuća činjenica da uprkos raznim tvrdnjama, niko u modernim vremenima nije zaista siguran u tačnu godinu Isusovog rođenja”.
Prema tradicionalnom mišljenju da je Isus rođen 25. decembra, odnosno 7. januara 1. godine nove ere, ovog Božića bi trebalo da navrši 2023. godinu. I bez obzira na razne stavove ne može se poreći da je zaista postojao čovek po imenu Isus, rođen u rimskoj provinciji Galileji pre oko 2.000 godina.
Međutim, kao čovek rođen u seljačkoj klasi, ne bi bilo zapisa o njegovom rođenju. Prema profesoru Mikitjuku, najbolji dokaz je da povežemo njegov život sa poznatim ličnostima koje su iza sebe ostavile mnogo dokaza.
Jedna od ključnih referenci na koju se naučnici pozivaju je život judejskog kralja Iroda Velikog kojeg je Rim imenovao da vlada nad zemljama uključujući Vitlejem i Jerusalim od oko 37. pre nove ere. Prema Bibliji, nakon što je čuo da će se „kralj Jevreja” uskoro roditi, Irod je naredio da se svi jevrejski dečaci mlađi od dve godine pobiju. Ako je to tačno, onda je Isus morao biti rođen najmanje dve godine pre smrti kralja Iroda.
Koji je najverovatniji datum Isusovog rođenja?
Na osnovu izveštaja o Vitlejemskoj zvezdi, neki naučnici su povezali datum sa astronomskim događajima.
Isusovo rođenje bi se moglo datirati u proleće da bi se uskladilo sa dolaskom komete. Datum bi mogao biti 6. april pre nove ere tokom trostruke konjukcije Jupitera i Saturna, ali mogući su i drugi datumi. Na sreću, postoji mnogo savremenih izvora koji pružaju dokaze o životu i smrti kralja Iroda, poput ogromnih „Jevrejskih starina” jevrejskog istoričara Flavija Josifa, koji su napisani samo 60 godina nakon Isusove smrti. Kritički, Josif nam govori da je bilo pomračenje Meseca neposredno pre Irodove smrti, a sve ovo otkriva četiri moguća datuma: 15. septembar, 13. mart, 10. januar, 29. decembar pre nove ere.
Prvo pravo spominjanje 25. decembra kao datuma Isusovog rođenja pojavljuje se sredinom četvrtog veka nove ere u rimskom almanahu koji navodi datume smrti raznih hrišćanskih mučenika.
Međutim, većina naučnika se slaže da ovaj datum verovatno nema mnogo veze sa stvarnim danom Isusovog rođenja.
Profesor Mikitjuk kaže:
„Malo je verovatno da je Isus rođen bilo kog dana u decembru, a kamoli 25. decembra, jer su „u polju živeli pastiri, koji su noću čuvali svoja stada.
Tokom zime, pastiri su držali ovce u torovima kako bi zaštitili sebe i ovce od lošeg vremena. Još jedna ključna stvar je da je trava kojom su se ovce hranile bila najizobilja u martu pre nego što ju je spržila sunčeva vrelina. Ova činjenica o obilju trave u martu odgovara pomračenju Meseca koje se dogodilo neposredno pre smrti Iroda Velikog“.
Izgleda da je najuži datum Isusovog rođenja do kojeg se sa sigurnošću može doći mesec mart, tokom 6, 5. ili 4. godine pre nove ere.