KADA POČETI S PLANOVIMA ZA PENZIJU Najmanje 10 godina ranije, savetuju stručnjaci

Deset godina može izgledati dugo, ali vreme brzo prolazi i nikad nije dovoljno rano za postavljanje ciljeva.

 

U idealnom svetu, planiranje penzije počinje odmah nakon škole, ali stvarnost je često drugačija, naročito u ovim krajevima.

Ipak, čak i ako do sada niste mnogo razmišljali o penzionoj štednji, nije kasno za početak.

Deset godina može izgledati dugo, ali vreme brzo prolazi i nikad nije dovoljno rano za postavljanje ciljeva.

Nakon decenija napornog rada, penzija se pojavljuje na vidiku.

Vremena u kojima se penzionisanje prepušta samo državi, izgleda, sve više ostaju iza nas.

Od novih penzionera očekuje se da budu informisani i budu odgovorni za svoje “zlatne godine”.

Finansijski stručnjaci kažu da, ako želite da prelaz iz radnog u penzionerski život bude bezbrižan, najkasnije desetak godina pre penzionisanja treba doneti važne odluke i povući ključne poteze.

Radi se o sledećim potezima.

1. Razmislite o ciljevima u penziji

Što je penzija bliža, važnije je s maštanja preći na konkretno planiranje.

Razmislite kako želite provoditi te dane, da li planirate da putujete, imate li hobije ili kreativne projekte koje biste želeli razvijati? Možda ih možete pretvoriti u novi posao koji će vas uveseljavati i donositi dodatni prihod?

Razmislite koliko će sve to koštati i pokušajte da budete što precizniji.

 

Penzija nije samo odmor i zabava, ona uključuje i brigu o zdravlju i dugotrajnoj nezi.

Zato razmotrite zdravstvene ciljeve i moguće troškove koji bi mogli nastati tokom godina.

2. Izradite plan prihoda i budžeta za penziju

Nakon što ste postavili jasne ciljeve, napravite realan mesečni budžet. Istražite koliko vam treba za stanovanje, zdravstvenu negu, prehranu i hobije ali uzmite u obzir i inflaciju.

Paralelno, razvijte plan prihoda u penziji. Zapišite sve moguće izvore novca poput osnovne penzije, penzionih štednji i dobrovoljnih fondova i eventualne zarade od najma.

Ako ste umetnik, pisac ili publicista, pokušajte izračunati koliko ćete dobijati od autorskih prava.

Čak iako imate celu deceniju do penzije, nije prerano za planiranje.

Istraživanjem različitih opcija za prihode osiguraćete miran i stabilan prelazni period.

3. Prilagodite raspodelu sredstava

Kako se penzija približava, promene u raspodeli sredstava postaju neizbežne. Neki stručnjaci savetuju da ulaganja postanu konzervativnija s godinama, dok drugi upozoravaju na važnost zadržavanja prinosa koji mogu nadmašiti inflaciju. Razmotrite strategiju koja odgovara vašim potrebama i vremenskom okviru.

Uzmite u obzir novac koji vam neće odmah trebati, kratkoročna sredstva mogu se držati u gotovini, sredstva potrebna unutar nekoliko godina u obveznicama, a ona koja nećete koristiti uskoro u deonicama.

U Hrvatskoj, na primer, već postoji razvijena zajednica ulagača koji već sada dobro žive od ulaganje u deonice i fondove, piše Moje Vrijeme.

4. Rešite dugove s visokim kamatama

Dugovi s visokim kamatama su najveća opasnost za štednju. Ako imate kredite i kreditne kartice s visokim kamatama, poželjno je što pre ih otplatiti i rešiti ih se. Što ranije budete bez dugova, to ćete više sredstava moći uložiti u penzionu štednju.

5. Maksimizujte doprinose u penzione fondove

Pojačajte ulaganja u dobrovoljne penzione fondove, pogotovo ako imate priliku da iskoristite neke podsticaje, bilo državne, bilo podsticaje firme u kojoj radite.

Ovo vam može osigurati znatno veći fond za penziju, a time i manje brige o finansijskoj održivosti u trećem životnom dobu.

6. Razgovarajte s partnerom o planovima za penziju

Istraživanja pokazuju da finansijsko planiranje može biti izazovna tema za mnoge parove. Neki supružnici možda nisu na istoj talasnoj dužini o tome kako žele da provedu penziju.

Razgovarajte o planovima i prioritetima. Postavite ključna pitanja kao što su, šta želimo raditi u penziji, šta nam je važno, koje ćemo troškove morati pokrivati…

 

 

Ostavite komentar