Napisati testament nije suviše komplikovano, ali mnogi strahuju od toga da je reč o konačnom dokumentu koji neće moći opozvati u slučaju promena okolnosti.
Upravo s se s tim problemom Pravnom savetovalištu Sindikata penzionera Hrvatske (SUH) javio B.Z. iz Gospića koji ne želi da se njegova prvobitno napisana poslednja volja izvrši.
“Pre dve godine na sudu sam ostavio svoj testament. Nemam nikoga od porodice pa sam mislio imovinu da ostavim jednoj mlađoj osobi. Međutim, sada bih to promenio jer je moj naslednik postao nezahvalan i grub, čak me i vređa pa želim novi testament. Da li moram opet ići na sud i napisati novi testament, ne znam šta da radim jer ipak ne želim da me ta osoba nasliedi” pitanje je koje postavlja ovaj Gospićanin.
Pravnici SUH-a su mu odgovorili da je testament jednostrani lični dokument koji se može sačiniti na više načina.
“Možete ga sačiniti kao privatnu (svojeručnu ili pisanu pred svedocima) izjavu ili kao javnu (na sudu ili kod javnog beležnika).
Bez obzira na koji način je sačinjen raniji testament i na koji način je sačinjen noviji, noviji će staviti van snage onaj testament koji je stariji, odnosno koji je ranije napisan”, stoji u odgovoru.
“Važno je da su one po sadržaju iste (da se radi se o istoj imovini) i da su sačinjene na pravilan način. To znači da svoju postojeću javnu oporuku možete staviti izvan snage tako da sačinite privatnu oporuku, bilo svojeručnu, bilo pisanu pred svedocima”, kažu u Pravnom savetovalištu.
B.Z. iz Gospića ne mora zbog nove oporuke ići na sud, ali i može, ako to želi, piše Moje Vrijeme.
“Savetujemo vam da u novom testamentu napišete da opozivate raniji. Takođe vam savetujemo da na dokument stavite i datum sastavljanja. On nije obavezan, ali je koristan pa ga preporučujemo baš zbog opoziva ranijeg dokumenta”, zaključuju pravnici.