Dr Radmila Šehić kaže da čaj iz filter kesice nije zdrav i upozorava da u njemu ima dosta otrova, poput olova.
„Čajevi, kao i kupke i tinkture, se prave od biljaka koje imaju lekovita svojstva i biloški aktivne supstance koje puno znače i u održavanju zdravlja i imuniteta, podizanju opšte odbrane organizma“, rekla je dr Šehić.
Nekada, kada je čovek bio u potpunosti okrenut prirodi, sakpuljanje biljaka je mnogo značilo. To su bila vremena kada se čajevima mnogo šta moglo da ublaži i ljudi su, iskreno rečeno, bili zdraviji.
Prema njenim rečima, sada je priprema čajeva industrijalizovana.
„Čajevi više nisu ono što mi očekujemo, najčešeće se koristi onaj iz filter vrećice, a on je veoma siromašan aktivnim i lekovitim supstancama. To nije čaj, to je voda“, rekla je dr Šehić i istakla da se čaj ne pravi od jedne biljke.
„To je harmonija biljaka, prema potrebi, svetli čajevi na primer, deluju sedirajuće, smirujuiće“, navela je sagovornica TV Prva.
„Svaka biljka ima svoju ulogu, to su znali travari, koji su bili pravi poznavaoci biljaka. Danas nije tako“, kazala je dr Šehić.
„Prioroda vam nudi lek za sva oboljenja, ali priroda, a ovo što kupite, ovo trunje, to je druga stvar. Ko može da vam garantuje da je to to“, smatra doktorka ali i i precizira da i dalje, na svu sreću, kod nas ima pouzdanih proizvođača čajeva.
„Kod njih treba kupiti čaj kada želite da ga pijete iz zdravstvenih, a ne ritaulnih razloga. Upotreba čaja je, pre svega preventivna mera“, navela je dr Šehić i upozorila da se vrlo često biljke beru u nekontrolisanim uslovima i da zato čajevi imaju u sebi mnogo otrova, kakvo je olovo.