Čak i ako ste fizički aktivni samo vikendom, imaćete od toga gotovo jednake koristi za telo i mozak kao i oni koji treniraju redovno, sugeriše najnovija studija.
Poznato je da je fizička aktivnost povezana s boljim fizičkim zdravljem, kao i zdravljem mozga, da smanjuje rizik od demencije u starijoj dobi.
Najnovije istraživanje sprovedeno na više od 10.000 ljudi pokazalo je pak da i “vikendaši”, dakle oni koji vežbaju samo jedan ili dva dana vikenda, imaju gotovo jednako manji rizik od blage demencije kao i oni koji redovno vežbaju, a u poređenju s neaktivnim osobama.
“Mislim da je ovo još jedna dobra vest za ljude širom sveta”, rekao je za Gardijan dr. Gary O’Donovan koji je vodio istraživanje.
S obzirom na moderan životni stil, ovakva istraživanja postala su popularna.
U poslednjoj studiji, koju je vodio dr. Shaan Khurshid iz Opšte bolnice Masačusets u Bostonu, otkriveno je da osobe koje nedeljno vežbanje sažmu u samo jedan ili dva dana imaju manji rizik od razvoja više od 200 bolesti u poređenju s neaktivnim osobama.
Oni koji vežbaju redovno tokom cele nedelje ostvaruju slične koristi.
“Ovo je prva ovako opsežna i dugoročna studija koja je pokazala i da je obrazac fizičke aktivnosti vikend vežbača gotovo jednako dobar za mentalno zdravlje”, rekao je O’Donovan.
U članku u British Journal of Sports Medicine, O’Donovan i kolege opisuju kako su analizirali podatke iz istraživačkog projekta sprovedenog između 1998. i 2004., a drugi put između 2015. i 2019. godine.
Rezultati prvog ispitivanja otkrili su da je od 10.033 učesnika njih 79 posto izjavilo da ne vežbaju, 7,2 posto njih su bili vikend vežbači koji su vežbali jedan ili dva dana vikenda, dok je njih 13,6 posto redovno vežbalo.
U drugom ispitivanju učesnici su testirani na kognitivne poremećaje i demenciju.
Rezultati su pokazali da je 26 posto onih koji su u prvom ispitivanju prijavili da ne vežbaju bilo u kategoriji blage demencije, u poređenju s 15 posto vikend vežbača i 19 posto onih koji su redovno aktivni. Dodatna analiza, koja je uzela u obzir faktore poput godina, pola, obrazovanja, prihoda, pušenja i indeksa telesne mase, pokazala je da su “vikendaši” imali 25 posto manji rizik od blage demencije u poređenju s neaktivnom grupom, dok je redovno aktivna grupa imala 11 posto manji rizik.
Naučni tim je procenio da bi se 13 posto slučajeva blage demencije moglo eliminisati kad bi svi odrasli u srednjim godinama učestvovali u sportu ili vežbanju barem jednom ili dvaput nedeljno.
“Ipak, ako ste ‘vikend vežbači’, znajte da ta dva dana trebate vežbati duže kako biste dostigli preporučene nivoe aktivnosti”, napomena je iz istraživanja.